Ursus model c-360 pierwszy raz z taśmy produkcyjnej wyjechał w roku 1976. Maszyna powstała w Zakładach Mechanicznych Ursus, które obecnie już nie istnieją. Produkcja określonych pojazdów trwała 16 lat. Pierwsze modele traktorów dostępne były w dwóch wersjach: z kabiną bądź bez. Opisywane urządzenie należało do niezwykle funkcjonalnych maszyn. Ciągnik miał być przede wszystkim skuteczny, a nie wygodny.

Współczesny ciągnik c-360 dostępny jest dla konsumentów z nowoczesnym wyposażeniem, na przykład wysokoprężny cylindryczny silnik, chłodzony cieczą, z turbodoładowaniem, maksymalna prędkość na poziomie 43 kW, a także skrzynia biegów 12×12 i inne.

Ursus c-360 – jaka była jego historia?

Opisywana maszyna rolnicza tak jak wspomniano, wyprodukowana została w Zakładach Mechanicznych Ursus. Przed wypuszczeniem określonego modelu, powstały w nim pierwsze polskie traktory, a mianowicie c-325, a także c-328. Wskazany model był odpowiedzią na potrzeby związane z powstaniem silnego oraz wytrzymałego ciągnika. W latach 60 dwudziestego wieku firma Ursus połączyła się z czechosłowackim przedsiębiorstwem Zetor. Centralizacja przyczyniła się do wyprodukowania w roku 1965 Ursusa c-4011, dla którego inspiracją był Zetor 4011. Wskazany model wychodził z taśmy produkcyjnej do roku 1970. W efekcie kolejnych działań, w 1976 roku do produkcji trafił wspaniały model c-360, który określany był również mianem „sześćdziesiątki. Produkcja maszyny odbywała się do roku 1994.

Ursus c-360 – jakie walory maszyny były doceniane przez użytkowników?

Wytrzymałość urządzenia

Wskazana maszyna mogła wykonywać pracę praktycznie w każdych warunkach. Ciągnik bardzo dobrze radził sobie nawet wtedy, kiedy zabrakło wody w chłodnicy bądź gdy przez cały dzień wykonywał pracę przy zbiorowisku kurzu.

Budowa oraz konstrukcja maszyny

Traktor wyróżniał się bardzo prostą konstrukcją. Największa zaleta to obecność w silniku czterech głowic. Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo łatwo można było zauważyć, kiedy puści uszczelka pod głowicą. Łatwe rozpoznanie awarii przyczyniało się do tego, że łatwo można było ją usunąć. Co więcej, części do tego ciągnika były łatwo dostępne, zarówno oryginalne, jak i zamienne.

Ursus c-360 to najpopularniejsza maszyna rolnicza w Polsce. Ma bogate zastosowanie, dużą wytrzymałość, oraz prostą budowę umożliwiającą szybką naprawę. W 2015 roku Zakłady Przemysłu Ciągnikowego Ursus S. A z Lublina wprowadziły do produkcji innowacyjny model Ursusa c-360, jednakże nowa maszyna to nie słynna „sześćdziesiątka”, która podbiła polską wieś.